Protokół HSDPA

Modem HDSPA

HSDPA (skrót od ang. High Speed Downlink Packet Access) – protokół przesyłu danych w sieciach komórkowych, nazywany też czasem 3.5G, 3G+, lub Turbo 3G. Został on wprowadzony w 2009 roku, w odpowiedzi na zapotrzebowanie na mobilny Internet wysokich prędkości.

Tempo rozwoju sieci trzeciej generacji jest naprawdę imponujące. Wyobraźcie sobie, że twórcy pierwotnego Internetu 3G przewidzieli, że użytkownicy będą posługiwali się prędkością maksymalną wynoszącą zaledwie 384 kb/s, przy której ściągnięcie 1GB danych zajmie w optymistycznym przypadku ponad 6 godzin. Obecnie tę samą paczkę informacji ściągniemy w HSDPA w zaledwie 4 minuty (w Polsce takie prędkości osiągają sieci Orange i T-Mobile).

Wykres prędkości technologii komórkowych
Tak technologie HSDPA i HSPA+ wyglądają na tle swoich konkurentów. Warto wziąć pod uwagę, że HSPA+ ma już swoją dwukrotnie szybszą wariację. Szybkość przesyłu w GPRS i EDGE uznajcie jako pomijalną, jest śmiesznie niska...

Prędkość przesyłu danych w HDSPA (a konkretnie w najnowszej odmianie HSPA+DC) wynosi do 42 Mbps. Co ciekawe, wyższą prędkość uzyskano kosztem minimalnych zmian w sprzęcie nadawczym, dzięki czemu możemy cieszyć się dziś szybkim Internetem na dużym obszarze naszego kraju. Z technologii tej korzysta również darmowe Aero2 (choć posiada sztucznie nałożone ograniczenie szybkości).

Z uwagi na szeroki wachlarz sprzętu obsługującego HSDPA, konfiguracja tego typu Internetu w laptopie lub tablecie bywa wyjątkowo problematyczna. Nasz serwis oferuje pomoc w tej materii, odwiedź naszą siedzibę we Wrocławiu!

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.