Szanowni Klienci! Informujemy, że we wtorek 28. marca serwis będzie wyjątkowo czynny do godziny 16:00.

Opinie

Nasze usługi doceniły dziesiątki zadowolonych klientów. Sprawdź sam!

Zobacz opinie

OLIMP na Facebooku

OLIMP na Google+

Panel

Zaloguj się do panelu serwisowego, aby śledzić na bieżąco stan naprawy i komunikować się z serwisem OLIMP.

Słownik

Pojęcia związane z informatyką są Ci obce? Zapraszamy do skorzystania z naszego słownika komputerowo-polskiego

Wirus – słownik pojęć komputerowych

WirusWirusy komputerowe są ciekawym i niebezpiecznym rodzajem programów komputerowych. Włamują się one do naszego systemu i wypełniają misję powierzoną im przez programistę. Misja ta w większości przypadków jest nielegalna i prowadzi do znacznych szkód, z utratą danych włącznie. Wirusy mają dwa główne cele:

  1. Wykonanie zadania określonego przez autora wirusa. Może być to wykradnięcie naszych haseł, atak na inny komputer, usunięcie naszych cennych danych lub po prostu poirytowanie użytkownika dziwnymi komunikatami. Pomysłowość nie ma tu granic. Lata 80. i 90. pełne były wirusów dla systemu DOS, które stanowiły jedynie manifestację umiejętności ich autorów. Dane użytkowników nie miały tak wielkiej wartości, jak dzisiaj, ponadto niszowość sieci komputerowych uniemożliwiała ich przesłanie. Złośliwość wirusa ograniczała się więc najczęściej do wyświetlania śmiesznych obrazków. W dzisiejszych czasach ten "romantyzm" odszedł już w zapomnienie, łupem hakerów i crackerów coraz częściej stają się cenne informacje. Co gorsze - nasz komputer może zostać wykorzystany za pośrednictwem wirusów do ataku na inne urządzenia...
  2. Replikacja. Wirusy komputerowe zawdzięczają swoją nazwę niezwykłej zdolności znajdowania nosicieli i "zarażania" przez nich nowych maszyn. Niepostrzeżenie dla użytkownika przenoszą się na płytach CD, pendrivach i w wiadomościach e-mail. Po uruchomieniu zarażają jego system i znajdują sobie bezpieczną przestrzeń, w której nie zostaną wykryte.

Pierwszy szerzej rozpowszechniony wirus powstał w 1986 r., za sprawą dwóch pakistańskich programistów - Basita Farooq Alvi oraz jego brata Amjada. Intencją jego twórców był jedynie eksperyment, wymknął się on jednak spod kontroli. Brak oprogramowania antywirusowego sprawił, że komputerowy mikrob rozprzestrzenił się w błyskawicznym tempie po całym świecie. Nie powodował szkód, stanowił jednak ostrzeżenie przed nową falą złośliwego oprogramowania.

Czy można ustrzec się przed wirusami?

Oczywiście, że tak. Wystarczy zainstalować jeden z wielu programów antywirusowych. Należy również zadbać o poziom bezpieczeństwa komputera i domowej sieci. Zapraszamy do naszego serwisu w celu dokonania wszystkich niezbędnych modyfikacji systemu. Odpowiednio skonfigurowany komputer zapewni poufność Twoich haseł i dokumentów.

Czy systemy MacOS i Linux są bezpieczne?

Liczba wirusów dla systemów MacOS i Linux nie jest duża, co wynika wprost z ich małej popularności. Mimo to nie lekceważ zagrozenia! Pamiętaj, że reklamowane jako bezpieczne systemy Apple były na początku lat 80. jednym z pierwszych poligonów dla twórców złośliwego oprogramowania.

Rozumiem

Ta strona używa ciasteczek w celu zbierania anonimowych statystyk i obsługi portali społecznościowych.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz ciasteczka w ustawieniach przeglądarki. Dowiedz się więcej.